“Putin imparatorluğuna karşı İtalya bizimle”

Tepekoylu19

Global Mod
Global Mod
“Putin imparatorluğunun parçası olmayacağız”. Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky, Rusya ile savaşın başlamasından 2 yıl sonra, Tg1 direktörü Gian Marco Chiocci'nin sorularını yanıtlayarak, çatışmanın mevcut senaryosunu ve beklentileri, Rusya'nın desteğiyle güçlü bir şekilde bağlantılı bir çerçevede analiz ediyor. Kiev uluslararası ortaklardan alıyor. “İtalya bizimle” Zelensky, özellikle Mario Draghi'nin Palazzo Chigi'de olduğu dönemde inşa edilen ve Başbakan Giorgia Meloni ile sürdürülen Roma ile ilişkilere odaklandığını söylüyor.

Savaşın başlamasından iki yıl sonra ne değişti

Zelensky savaşın başlangıcını düşünüyor. “Sanki sonsuzluk geçmiş gibi. İlk günler farklıydı, işgalin başlangıcında şehirlere yapılan saldırılarla insanlar şok olmuştu. Artık durum farklı: Toprağımızı ve ailelerimizi savunmaya başladık, başka seçeneğimiz yoktu. Artık ülke savaşın ne olduğunu biliyor: Birçok aile sevdiklerini kaybetti, yaralılar var ve çoğu cephede. Ancak yalnız değiliz, dünya liderlerini birleştirmeyi başardık” dedi Ukrayna cumhurbaşkanı.

Zelensky, “2 yıl sonra devletimizi savunmak önemli, ulusal toprakların yaklaşık %26'sı hâlâ işgal altında, ancak Rus ordusunun kayda değer bir ilerleme kaydedemediğini görüyoruz: onları durdurduk” diyor. “Bugün Ukrayna Avrupa'ya daha yakın, daha güçlü bir orduya sahip, Batılı imkanlarla donatılmış, biz daha tecrübeliyiz. Zaman zaman biraz yoruluyoruz, bazen de kibirleniyoruz. Ama Rusya'nın galip gelmesine izin veremeyiz“, devam eder.

“Hiçbir zaman pes etmeyi düşünmedim, Ukraynalıyım. Ülkeyi seviyorum ve savunuyorum, bu benim görevim. Kötülüğün zaferine inanamazsınız, biz kazanacağız” diyor bir kez daha. Avrupa'nın tahsis ettiği 50 milyar “çok önemli bir yardım. Bu olmadan savunma imkansız hale gelir. Bu para olmadan elimizdekileri kaybedebiliriz çünkü Rusya durmayacak”.

ABD'de Trump kazanırsa ne olur?

ABD desteği çok önemli. Donald Trump başkanlık seçimini kazanıp başkan olursa, bu Washington ile Kiev arasındaki ilişkiyi değiştirir mi? “Hepimiz her gün bir şeylerin değiştiği bir gerçeklikte yaşıyoruz. Birlikte çalışma olanaklarını bulmalıyız. ABD'de değişiklikler olursa çizginin aynı kalacağına inanmak ve ümit etmek istiyorum. Cumhuriyetçi Parti'de de radikal sesler ama aynı zamanda Ukrayna'yı destekleyen birçok kişi. Kararı veren ABD halkıdır: ABD Ukrayna'ya yardımı azaltmak isterse, o zaman yeni bir jeopolitik düzen oluşacak. Putin savunmamızı kırıp ilerleyecek, kolay kolay durmayacak”.

Hayal kırıklığı ile ulaşılan hedefler arasındaki karşı saldırı

Ukrayna geçen yıl gerçekleştirilen karşı saldırıdan çok daha iyi sonuçlar bekliyordu. Ancak Zelensky, tamamen olumsuz bir görüş belirtmiyor: “Karşı saldırının işe yaramadığını söyleyemem. Deniz operasyonu olumlu sonuçlar verdi, Rusya birçok gemisini kaybetti ve Karadeniz'deki hakimiyetini kaybetti. tahıl koridoru. Sahadaki savaşta bir çıkmaz var, bir şeyler eksik: ekipmanda gecikmeler var ve gecikmeler hata anlamına geliyor. Dünyanın en güçlü ordularından birine sahip olan teröristlere karşı savaşıyoruz, yeterli değil mühimmat ve modern araçlara ihtiyaç var”.

General Zaluzhny uzakta mı? “Bunu düşünüyorum”

Silahlı kuvvetlerin komutanı General Valerii Zaluzhny'nin rolü ve görevden alınma olasılığı tartışılıyor. General ile Zelensky arasındaki çatışmalar giderek sıklaşan düşüncesizliklerin merkezinde yer alıyor. “Bu, Ukrayna'ya liderlik etmesi gereken insanları ilgilendiren bir soru. Bir sıfırlama gerekli, bir dizi liderin değiştirilmesi gerekiyor ve sadece askeri sektörde değil. Bu değişiklik üzerinde düşünüyorum ama başlayabileceğimiz söylenemez. sadece bir kişiyi değiştirdikten sonra tekrar” diyor başkan.

“Bu, büyük ve karmaşık bir makine olan tüm yönetim grubunu ilgilendiren bir konu. Hepimiz aynı yöne doğru ilerlemeli, zafere inanmalıyız. Cesaretimizi kırıp kollarımızın düşmesine izin veremeyiz, doğru enerjiye sahip olmalıyız: olumsuzluklar Evimize bırakıldık. Yenilgici bir tutum benimseyemeyiz, yeniden başlama ve değişimden bahsederken aklımda ciddi bir şey var. Bu tek bir kişiyi değil, ülke liderliğinin istikametini ilgilendiriyor”, diye yineledi.

“Putin barış istemiyor”

Önümüzde Kiev'i yok etmek isteyen bir düşman var: “Rusya barış istemiyor, barış onlar için yenilgi demektir. Onların görevi Ukrayna'yı tamamen yok etmektir. Putin'in asıl amacı bizi bağımsızlığımızdan mahrum bırakmaktır, Ukrayna'nın kendi topraklarının bir parçası olmasını istiyor.” Bir barış formülü önerdik, İsviçre ile ilk zirvenin orada yapılması konusunda anlaştık: Adil bir barışa ulaşmak için planın noktalarını analiz edip geliştireceğiz, belge tüm dünyaya sunulacak, Rusya dahil”.

Avrupa'ya mesaj: “Savaşa hazır değilsiniz”

Avrupa'ya verilen mesaj açık: “Savaş evinize geldiğinde buna alışmak imkansız ve kabul edilemez. Ukraynalıların bir kısmı buna alışıyor ve bu bir hatadır ve cephedekilere haksızlıktır. Bu 'Avrupa' için de geçerli: Savaşanları desteklemezseniz cephe sizin bulunduğunuz yere ulaşabilir. Ve savaş geldiğinde kimse hazır olmayacak. Avrupa orduları hazır değil, binlerce insan olacak. kim göç edecek. Avrupa kendini nasıl savunacak? NATO'nun derhal harekete geçeceğinin garantisi nerede? Kim bundan bahsediyor? Hiç kimse”.

“Çok sayıda kaybın olacağı küresel bir savaş olacak. Ülkelerimizin ve halklarımızın güvenliğini sağlamak için önceden bazı adımlar atmamız gerekiyor, Ukrayna'yı desteklemek Rusları burada durdurmak anlamına geliyor. Yapmamız gereken şey şu. Putin'in vereceği kesin değilse sana gelse, gelmeyeceği kesin bile değil…” diyor yine.

Ayrıca okuyun