Savoylu Victor Emmanuel kimdi, son kralın oğluna yönelik skandallar ve suçlamalar

Tepekoylu19

Global Mod
Global Mod
Prens bugün 86 yaşında hayatını kaybetti Savoylu Victor Emmanuel. Savoy-Aosta'lı Aimone'nin hanedan soyu ile yıllardır anlaşmazlık içinde olan İtalya tahtının taliplisi, Savoy'lu Vittorio Emanuele, 1978'de Cavallo adasında Dirk Hamer'in öldürülmesiyle damgasını vuran tartışmalı bir kişilikti. sonsuz yaşam.

'İmparatorluğun prensi', doğuş ve sürgün. 2002'de İtalya'ya dönüş


12 Şubat 1937'de Napoli'de doğdu, İtalya'nın son kralı Umberto II ve Maria José'nin oğluydu. Tam adı Vittorio Emanuele Alberto Carlo Teodoro Umberto Bonifacio Amedeo Damiano Bernardino Gennaro Maria'dır ve doğduğunda hemen “İmparatorluğun prensi” olarak alkışlanmış, ardından yakın zamanda faşist rejim tarafından ilan edilmiştir. Vittorio Emanuele, tarihi Piedmont Prensi unvanıyla birlikte Napoli Prensi unvanını da aldı. Babası Umberto II, onu kral yapmak için tahttan çekilmeyi planlamıştı ancak 2 Haziran 1946'da İtalyanlara monarşi ile Cumhuriyet arasında seçim yapma fırsatı veren kurumsal referandum, Savoy'ların inançlarının aksine onun tahta çıkma ihtimalini ortadan kaldırdı. yok olmak. taht.

12 ve 13 Haziran 1946'da hükümet, Devletin yetkilerini Başbakan Alcide De Gasperi'ye devretti ve 1 Ocak 1948'de Cumhuriyet Anayasası'nın yürürlüğe girmesinden itibaren Savoia ailesinin erkek torunlarının sahip olacağı tespit edildi. İtalya'ya giriş yasağıyla sürgüne gitmek. Böylece Savoylar ülkeyi terk ederek 2002 yılı sonuna kadar İsviçre, Fransa ve Korsika arasında sürgünde kaldılar ve Savoy Hanesi'nin erkek varislerini sürgüne zorunlu kılan anayasal kuralın kaldırılmasının ardından İtalya'ya dönebildiler. 2002 yılında Cenevre tarafından yayınlanan bir bildiriyle Savoy Hanedanı tarihinde ilk kez ırk yasalarından resmen uzaklaştı. Yine 2002'de monarşinin sona erdiğini kabul ettiği beyanatlar yayınlandı: oğluyla birlikte yazılı olarak ve Cumhuriyetçi Anayasa'ya ve Cumhurbaşkanına kayıtsız şartsız bağlı kalacağına dair yemin etti, böylece İtalyan Devleti üzerindeki herhangi bir hanedan iddiasından açıkça vazgeçti. .

Vittorio Emanuele, 2007'de İtalya Devleti'nden sürgün ve 1948'de el konulan varlıkların iadesi için 260 milyon euro tazminat talep etti. Ancak 2022'de uzun süredir hazinede saklanan aile mücevherlerinin iadesini istedi. Bank of Italy'nin sandıkları.

Marina Doria ile evlilik, oğlu Emanuele Filiberto'nun doğumu


Savoy'lu Vittorio Emanuele, 13 yıllık nişanlılığın ardından, babası Umberto'nun karşı çıkmasına rağmen 11 Ocak 1970'de Las Vegas'ta resmi törenle, 7 Ekim 1971'de ise Tahran'da dini törenle Marina Doria ile evlendi. Marina Doria ile evliliğinden itibaren 1972'de, aynı zamanda tanınmış bir televizyon kişiliği haline gelen oğlu Emanuele Filiberto doğdu.

Silah kaçakçılığından Dirk Hamer'in ölümüne kadar skandallar ve suçlamalar


Vittorio Emanuele birçok skandalın ve birçok suçlamanın merkezindeydi. 1970'li yıllarda ambargo altındaki bazı Orta Doğu ülkelerinde uluslararası silah kaçakçılığı suçundan soruşturuldu. Soruşturma ihraçla sonuçlandı. Vittorio Emanuele, Agusta adına ticaret aracısıydı ve İran Şahı Rıza Pehlevi ile olan dostluğu sayesinde o yıllarda İtalya, İran ve diğer Arap ülkeleri arasında helikopter satışıyla uğraştı.

18 Ağustos 1978'de, Korsika'daki Cavallo adasında 19 yaşındaki genç Alman Dirk Hamer'i vurduğu için cinayetle suçlandı. Daha sonra tutuklanmasına neden olan kasıtlı cinayet suçlaması, Kasım 1991'de Paris savcılığı tarafından beraat etmesi ve “evinizin dışında” yasa dışı ateşli silah bulundurmaktan 6 ay uzaklaştırma cezasına çarptırılmasıyla düştü. 21 Haziran 2006'da Potenza hapishanesinde gözaltında tutulduğu sırada, konuşmasına bir dinleme cihazı takıldı ve bu olaydan galip çıkmakla övünerek bacağından ateş ettiğini itiraf etti. Görüşmenin içeriği kısa süre sonra basın tarafından açıklandı.

2015 yılındaki tutuklanma, suçsuz olarak cezaevinde geçirilen günlerin tazminatı


İtalyan yönetici sınıfının pek çok kişiliği gibi Vittorio Emanuele de Licio Gelli'nin P2 Mason locasına 1.621 kart numarasıyla kayıtlıydı. Savoy varisinin diğer sorunları arasında, 16 Haziran 2006'da Potenza Mahkemesi soruşturma hakiminin emri üzerine, savcı Henry John Woodcock'un talebi üzerine, yolsuzluğa yönelik suç ortaklığı suçlamasıyla tutuklandı ve sahtecilik ve Campione d'Italia kumarhanesiyle bağlantılı bir soruşturma kapsamında fuhuşun istismar edilmesini amaçlayan suç komplosu. Uzun bir hukuki davanın ardından tüm suçlamalardan beraat etti. Vittorio Emanuele di Savoia, 23 Şubat 2015'te masum bir adam olarak hapishanede geçirdiği günler için 40.000 avro tazminat aldı.


Ayrıca okuyun
 
Üst