Süt Şirketleri Batıya Bakıyor, Kuzeydoğu Süt Çiftçilerine Baskı Yapıyor

Bakec

New member
SEARSMONT, Maine — Glendon Mehuren II’nin eyalet başkenti Augusta’nın 35 mil doğusundaki Sadık Girişim Çiftliği, organik süt kutularının üzerinde resmedilen çiftlikler kadar sakin görünüyor. İnekler, küçük otlaklar ve ağaçlıklarla çevrili bir tepede tünemiş yıpranmış ahırlar arasında başıboş dolaşıyor.

Ancak Ağustos’tan beri çiftlikte işler zor. İşte o zaman Bay Mehuren, 16 yıldır sütünü satın alan Horizon Organic’den onaylı bir mektup aldı. Bir yıl içinde sözleşmesini feshedeceğini söyledi. Horizon, aynı mektubu Maine’den New York’a kadar 88 diğer organik süt çiftliğine iletti.

Aralık ayında Horizon, etkilenen tüm çiftçilere sözleşmelerini Şubat 2023’e kadar uzatarak ve süt için biraz daha fazla ödeme yaparak bir erteleme verdi. Ancak Kuzeydoğudaki küçük mandıra çiftçilerinin geleceği hala zor görünüyor.

Geçtiğimiz 20 yıl boyunca organik süt, Kuzeydoğu’daki küçük çiftlikler için bir cankurtaran simidi sunarak, 100 veya daha az ineği sağarken ayakta kalmalarını sağladı. Şimdi bu çiftlikler sorunla karşı karşıya çünkü bölgede süt işleyicileri yok ve Batı eyaletlerindeki büyük organik mandıralardan gelen süt bolluğu var.


Canlı bir Aralık sabahı, Bay Mehuren ve kızlarından biri, Holstein’larını küçük sağım odasında, sekiz inekten oluşan altı vardiya halinde sağıyorlardı. Babası traktörle dışarıda saman taşıyordu. Bay Mehuren, son birkaç on yılda başarısız olan yakınlardaki birçok mandıra çiftliğinin adını çabucak söyledi. Hayatta kalan çiftlikler, hacmin düşük süt fiyatlarını dengeleyeceğini umarak genişledi, dedi.


Organik süt, ülkenin süt pazarının yüzde 5’inden fazlasını oluşturacak şekilde büyüdü. Kredi. . . The New York Times için Tristan Spinski

“2000’lerin başında süt fiyatları çok düşüktü” dedi ve birçok küçük çiftçi tek seçeneğin büyümek ya da ölmek olduğunu hissetti. “Sonra organik anlaşma bir nevi ortaya çıktı. ”

Bu, daha küçük çiftçilere üçüncü bir seçenek sundu. Bay Mehuren, çiftliği ve mandırası için organik sertifika aldı ve 2005 yılında Horizon’a süt satmaya başladı.

O zamandan beri organik süt, ülkenin süt pazarının yüzde 5’inden fazlasını oluşturacak şekilde büyüdü ve büyük işletmeler tarafından yönetiliyor. Horizon Organic, Fransız şirketi Danone’ye aittir. New Hampshire’daki New England çiftçilerinden organik süt satın alan yoğurt üreticisi Stonyfield Organic, Lactalis’e aittir. Ve Wisconsin’de bulunan çiftçilere ait kooperatif Organic Valley’in şu anda yıllık bir milyar dolardan fazla geliri var.


Bu arada, şişeleme New England dışındaki daha büyük süt fabrikalarında konsolide oldu. Kuzeydoğu Organik Süt Üreticileri Birliği’nin yönetici direktörü Ed Maltby, neredeyse tüm paketlenmiş organik sütün artık ultra pastörize edildiğini ve aylarca raf ömrü sağladığını söyledi.

Bay Maltby, “Eskiden pazarınıza yerel olarak arzınız vardı,” dedi. “Şimdi bu paradigma tersine döndü. Bölgesellik kavramı tamamen ortadan kalktı. ”

Maine Organik Çiftçiler ve Bahçıvanlar Derneği’nin genel müdürü Sarah Alexander kabul etti.

Glendon Mehuren II ve kızı Bayan Dickey, yeni doğmuş bir buzağıya bakıyorlar. Çiftlik, organik sertifikasını 2005 yılında aldı. Kredi. . . The New York Times için Tristan Spinski

“Maine’de bir bakkala giderseniz, raflarda Horizon sütü var ve evet, Horizon Maine’deki 14 üreticiden alıyor,” dedi. “Ama raflardaki süt Colorado’dan geliyor olabilir, Ohio’dan geliyor olabilir, Virginia’dan geliyor olabilir. ”

Danone Kuzey Amerika’da hükümet işleri, politika ve ortaklıklardan sorumlu başkan yardımcısı Chris Adamo, Horizon’un New England’dan çekilmesine çeşitli faktörlerin katkıda bulunduğunu söyledi.

Bay Adamo, e-postayla gönderilen bir bildiride, “Kuzeydoğu bölgesi, sütün alınması ve Batı New York’ta kullandığımız işleme tesisine taşınması için bir dizi devam eden zorluk sunuyor” dedi.


“Azaltılmış kilometre önemli olsa da, bu sadece bir faktördür” diye ekledi. Bay Adamo, başka bir kamyon şoförü azlığından bahsetti.

Horizon geri çekilirken, Kuzeydoğu’daki organik süt çiftçileri için bir başka zorluk da daha büyük çiftliklerden gelen rekabet.

Maine Üniversitesi Kooperatif Uzatma programında 37 yıldır Maine mandıra çiftçileri ile çalışan bir profesör olan Richard Kersbergen, “Mississippi’nin batısındaki organik süt çiftliklerinde muazzam bir büyüme oldu – Teksas, Colorado” dedi. “Bu, mega organik süt çiftliklerinin, Kuzeydoğu’daki çiftliklerden çok daha ucuza organik süt üretebildiği bir durum yarattı. ”

Organik süt, küçük çiftlikler için bir yaşam çizgisi olmuştur. Kredi. . . The New York Times için Tristan Spinski
Bu çiftliklerin çoğu 100’den az inek sağıyor. Kredi. . . The New York Times için Tristan Spinski

Bir şirket olan Aurora Organic’in web sitesine göre Colorado ve Texas’taki dört çiftlikte 27.000 süt ineği var – yaklaşık 500 küçük New England çiftliğine eşdeğer. Bayan Alexander, bu tür operasyonları “fabrika çiftlikleri” olarak adlandırdı. ”

Maine Tarım, Koruma ve Orman Departmanı komiseri Amanda Beal, Batı’daki daha büyük organik çiftliklerin Kuzeydoğu’dakilerle aynı standartlarda tutulmadığından endişe duyduğunu söyledi. ABD Tarım Bakanlığı tarafından organik sertifikasyon için belirlenen iki kural, uzun süredir tartışma konusu olmuştur: organik hayvanların meraya erişimini gerektirenler ve geleneksel ineklerin organik hale dönüştürülmesini sınırlayan “hayvancılığın kökeni” kuralı.

Bayan Beal, mera kuralının ülke çapında organik sertifika sağlayıcılar tarafından daha eşit bir şekilde uygulandığını görmek istediğini söyledi. Ayrıca, ABD’nin daha büyük mandıralar tarafından kullanılan boşlukları ortadan kaldırmak için hayvancılık kuralının kökenini yakında açıklayacağını umduğunu söyledi.


“Çiftçilerimiz için eşit olmayan bir oyun alanı yaratıyor” dedi Bayan Beal. “Oyun alanı düz olsaydı, çiftçilerimizin kesinlikle kendilerini koruyabileceklerini hissediyorum. ”

Bayan Beal, tarım bakanı Tom Vilsack’e, kendisi ve diğer Kuzeydoğu eyaletlerindeki meslektaşları, Horizon’un sözleşmeleri iptal etmesini tartışmak için onunla iki kez video aracılığıyla bir araya geldiğinde bunu sordu.

Bayan Beal, organik mandıra çiftliklerinden anlıyor çünkü bir tanesinde büyümüş. Şimdi erkek kardeşi tarafından işletilen o çiftlik, Horizon tarafından bırakılanlar arasında.

“Bunun bir çiftlikle veya ailemin çiftliğiyle ilgili olmadığını gerçekten vurgulamak istiyorum” dedi. “Bu, Maine’deki yaklaşık 14 aile çiftliği ve Kuzeydoğu’daki 89 aile çiftliği ve hepsi, her biri, önemli. ”

Sadık Girişim Çiftliği’nde sağımlar arasındaki sağımhaneyi temizlerken Bay Mehuren, süt endüstrisindeki eğilimleri anladığını ancak bir gelişme olduğunu düşünmediğini söyledi.

“50 inek sağan 10 çiftliğe sahip olmak, yerel ekonomiler için 500 ineklik bir çiftliğe sahip olmaktan çok daha iyidir” dedi. “Konsolidasyon oyunun adı gibi görünüyor. Yerel hırdavatçı kapanır ve bir Süper Walmart’ınız olur. ”


Sn. Mehuren ve diğer Maine çiftçileri, sütlerini eyalette organik sütün diğer ticari alıcıları olan Organic Valley veya Stonyfield Organic’e satabileceklerini umuyorlar.

Cliff Bragg, babası Wayne ile birlikte ailelerinin Sidney, Maine’deki organik süt çiftliğinde. Kredi. . . The New York Times için Tristan Spinski
Bragg ailesinin 1772’de kurduğu çiftlikte üç kuşak çalışıyor. Kredi. . . The New York Times için Tristan Spinski

Horizon’un sözleşmelerini 2023’e kadar uzatması, Doğu Dixfield’daki More Acres Çiftliği’ndeki Judy Smith için pek teselli olmadı. 68 yaşındaki Bayan Smith ve 77 yaşındaki kocası Leslie, 30 inek sağıyor ve Horizon’a satıyorlardı. Çiftliği 40 yaşındaki oğullarına devretmeyi umuyorlardı. Ancak Horizon’un Ağustos mektubu bu rüyayı sona erdirdi. Belirsizlik çok büyük görünüyordu ve süt sürüsünü sattılar.

Bayan Smith, “Bir kaya ile sert bir yer arasındaydık” dedi. “Bu inekler gitmek zorunda kaldığında kalbimiz kırıldı, sana ne diyeceğim. Onlar bizim için ineklerden daha fazlasıydı. ”
 
Üst