Tesla’nın Bitcoin’den Kaç Para Ziyan Ettiği Açıklandı

AliDayı

New member
Milyarder iş insanı Elon Musk’ın kripto paralara olan yaklaşımı aşikar. Kendisinin büyük bir DOGE balinası olduğu da aslına bakarsanız bilinen bir gerçek. Üstelik yalnızca Elon Musk da değil; Musk’ın yönettiği şirketler de kripto paralara sıcak bakıyorlar. Örneğin; Tesla. Şirketin elinde önemli ölçüde Bitcoin (BTC) olduğu aslına bakarsan bilinen bir gerçek. Fakat Tesla, sahip olduğu BTC’ler niçiniyle ziyan etti.

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Değerler ve Borsa Kurulu’na (SEC) bir dizi evrak sunan Tesla, bu evraklarda sahip olduğu kripto paralarla ilgili de ayrıntı verdi. Dokümana baktığımızda, şirketin elindeki Bitcoin’lerin bedelinin 204 milyon dolar değer kaybettiğini görüyoruz. Fakat kripto para ticareti, şirkete 60 milyon dolar da kazandırdı. Tüm bunları bir ortaya getirdiğimizde; Tesla’nın Bitcoin yüzünden 144 milyon dolar net ziyan ettiği kararına ulaşıyoruz.

Tesla’nın elinde ne kadar Bitcoin var?


Tesla, 2021’de 1.5 milyar dolarlık Bitcoin almıştı. Şirket o periyotlar, Bitcoin’in güzel bir yatırım aracı olduğunu düşünüyordu. daha sonraki süreçte bunun yüzde 10’luk kısmını satan Tesla, Elon Musk’ın yaptığı açıklamalarla kripto para piyasalarını alt üst etmeyi başardı. O denli ki Musk, Tesla’nın Bitcoin ile otomobil alım satımlarına imkan tanıyacağını deklare etti. Hatta bununla ilgili harekete de geçildi. Fakat günler daha sonra yeni bir açıklama yapan Musk, Bitcoin’in çevreci olmadığını ileri sürerek, sonucundan vazgeçti.

2022 yılına geldiğimizde ise kripto para piyasalarında genel bir düşüş başladı. Hal bu biçimde olunca eldeki BTC’nin yüzde 75’i daha satıldı. Tüm bu satışlar kararında Tesla’nın cebinde 184 milyon dolarlık Bitcoin kalmış oldu. Şirketin bundan daha sonraki süreçte kripto paralarla ilgili nasıl kararlar alacağını hep bir arada nazaranceğiz.
 
Üst