Toronto, Sessizce Yükselen Teknoloji Kasabası

Bakec

New member
TORONTO — Şubat ayının sonlarında Microsoft, Toronto şehir merkezinde, Maple Leafs ve Raptorlar.

Apple ve Amazon zaten sokağın aşağısındaki kulelerdeydi ve Google köşede yeni bir bina açmak üzereydi. Eskiden Facebook olan Meta’nın henüz şehir merkezinde bir ofisi yoktu, ancak birçok Toronto start-up’ı, sosyal medya şirketinin şehir genelinde en iyi mühendisleri işe aldığı için teknoloji maaşlarını Silikon Vadisi seviyelerine çıkardığından şikayet etti. Pandemi sırasında evden çalışmak isteyen herkesi işe alıyordu.

Birkaç blok kuzeyde, sarı yelekli ve baretli inşaat işçileri başka bir sosyal medya şirketi için üç kat yeni ofis alanını bitiriyordu: Pinterest. Bir Amerikan ödeme şirketi olan Stripe, bir İskandinav ödeme şirketi olan Klarna’nın, Belediye Başkanı John Tory ile birlikte gösterişli bir fotoğraf çekimi ile gelişini duyurduğu Belediye Binası yakınında bir ofis açıyordu.
Kevin Peesker, Microsoft Kanada başkanı, şirketin Toronto’daki genişletilmiş ofisinde. Kredi… The New York Times için Brendan KoTeknoloji endüstrisi genişlemeye devam ederken ve dünyanın dört bir yanındaki topluluklar Silikon Vadisi dışındaki teknoloji işleri için rekabet ederken, birçok yönetici, yatırımcı ve girişimci Austin ve Miami gibi sıcak iklimleri bir sonraki büyük teknoloji merkezleri olarak teşvik ediyor. Ama onlar, Ontario Gölü kıyısındaki serin havada büyüyen yeni merkeze kıyasla küçük teknoloji toplulukları.
Yerel üniversitelerin, devlet kurumlarının ve iş dünyasının liderlerinin yıllarca süren yatırımları ve Kanada’nın liberal göçmenlik politikaları sayesinde, Toronto şu anda Kuzey Amerika’daki en büyük üçüncü teknoloji merkezidir. . Teknoloji işe alımını izleyen bir emlak şirketi olan CBRE’ye göre, Chicago, Los Angeles, Seattle ve Washington DC’den daha fazla teknoloji çalışanına ev sahipliği yapıyor ve yalnızca New York ve Silikon Vadisi’ni takip ediyor.

Toronto’nun teknik iş gücü de Amerika Birleşik Devletleri’ndeki herhangi bir merkezden daha hızlı büyüyor. Ve birçok şehrin aksine, Toronto’nun trendi sürdürmek için gereken kaynaklara sahip olması muhtemeldir. Sadece Mexico City, New York ve Los Angeles’ın arkasında, şehirde yaklaşık üç milyon ve metro alanında altı milyondan fazla insanla Kuzey Amerika’nın dördüncü en büyük şehridir ve teknolojideki kökleri derinlere iner.

“Düşük vergiler sunduğu için herkes Miami’yi bir sonraki teknoloji merkezi olarak gösteriyor. Girişim sermayesi şirketi Index Ventures’ın ortağı Mike Volpi, yakın zamanda Toronto’ya yaptığı bir ziyarette, “Ancak teknik açıdan çok az şey sunuyor” dedi. “Dönüştürücü bir etki sağlayabilecek çapa şirketlerine ihtiyacınız var. Girişimciler bu şirketlerden geliyor ve kendi şirketlerini kuruyor.”

Kanada e-ticaret şirketi Shopify’ın yanı sıra birçok Amerikan devi de dahil olmak üzere bu çapa şirketleri, halihazırda burada olan araştırmacılar ve mühendisler için Toronto’ya geldi. Ama aynı zamanda yetenek havuzunun büyüyeceğine de inanıyorlar.Tristan Jung, Twitter’ın San Francisco’daki merkezinde altı yıl çalışarak geçirdi ve kısa süre önce şirketi Kanada’da bir mühendislik merkezi kurmaya ikna etti. Kredi… The New York Times için Brendan KoBüyüyen Kore doğumlu bir bilgisayar bilimcisi olan Tristan Jung, “Burası artık uzun vadeli bir bahis yapmak için – bölgedeki okullar kümesiyle bağlantılar kurmak ve işe alım için yeni bir boru hattı oluşturmak için bir yer” dedi. Toronto’da altı yıl boyunca Twitter’ın San Francisco’daki merkezinde çalıştı ve kısa süre önce şirketi Kanada’da bir mühendislik merkezi kurmaya ikna etti.

Geçen yıl boyunca Twitter, Toronto’da 100’den fazla mühendisi işe alarak Kanadalı işgücünü üç katına çıkardı. DoorDash, eBay ve Pinterest gibi ev interneti isimleri, Cerebras, Groq ve Recursion Pharmaceuticals gibi yükselen yapay zeka şirketleri gibi şehirde benzer teknoloji merkezleri kurdu.

Kanada’nın bu köşesinde, en iyi araştırmacı ve mühendisler yetiştirmesiyle tanınan iki üniversite bulunur: Toronto Üniversitesi, şehir merkezine kısa bir yürüyüş mesafesindedir ve Bay Jung’un mezun olduğu Waterloo Üniversitesi, arabayla yaklaşık bir saat uzaklıktadır. veya tren. Geçmişte, bu yeteneğin çoğu Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etti. Ancak Toronto ve çevresinde eğitilmiş mühendisler ve bilgisayar bilimcileri giderek daha fazla yerinde kalıyor.

Veya Bay Jung gibi, Amerika Birleşik Devletleri’nde yıllar sonra eve dönüyorlar.

Toronto’da, ABD merkezli şirketler, diğer ülkelerden yeni teknoloji yeteneklerinin gelişini hızlandırabilir – uzun süredir Amerikan teknoloji endüstrisinin can damarı olan bir yetenek akışı. ABD göçmenlik sistemi Trump yönetimi altında yavaşlayıp püskürürken, Kanada, zaten alışılmadık derecede çeşitli olan bir ülkeye vasıflı işçileri getirmeyi amaçlayan programlar başlattı. Şehre göre, Toronto sakinlerinin yaklaşık yüzde 50’si ülke dışında doğdu.

Yapay zekayı ilaç keşfine uygulayan bir şirket olan Recursion’ın baş kişi yetkilisi Heather Kirkby, “Bu tür bir yeteneği Kanada’ya getirmek çok daha kolay” dedi. “Birçok şirket ABD’de göçmenlikten vazgeçti Mümkün olanın sınırları var.”

Toronto ve çevresinde, yerel kurumlar teknoloji ekosistemini beslemeye kararlı. Ontario kısa süre önce, şirketlerin iş sözleşmelerinde rekabet etmeme maddelerini uygulamalarını açıkça yasaklayan ve çalışanları kendi yeni şirketlerini kurmaya teşvik eden bir yasa çıkardı. Yerel iş liderlerinden 100 milyon dolarlık bir bağışla desteklenen Toronto Üniversitesi, yapay zeka ve biyoteknoloji şirketlerini barındıracak bir kompleks inşa ediyor.
Toronto teknoloji sahnesini tartışırken, yerel halk kaçınılmaz olarak, araştırması yapay zekadaki son patlamayı harekete geçiren Toronto Üniversitesi profesörü Geoffrey Hinton’a işaret ediyor.Yeni Toronto Üniversitesi tesisinin Kanada’da teknoloji araştırmaları için bir merkez olması bekleniyor. Kredi… The New York Times için Brendan Ko2012’de Dr. Hinton ve iki öğrencisi, sürücüsüz arabalardan dijital asistanlara ve sohbet robotlarına kadar her şeye güç verebilecek bir teknoloji olan “sinir ağlarını” içeren çığır açan bir makale yayınladı. Yakında, dünyanın en büyük şirketleri, teknolojide uzmanlaşmış araştırmacıları işe almak için milyonlarca – bazen on milyonlarca – harcıyordu.

Google, Britanya’da doğan Dr. Hinton ve eski Sovyetler Birliği’nde doğan iki öğrencisi için 44 milyon dolar ödedi. Bir süre Google’ın Silikon Vadisi genel merkezinde çalıştı. Ancak profesörlüğünü üniversitede sürdürdü ve 2016’da Toronto şehir merkezinde bir Google araştırma laboratuvarı açtı.

Ertesi yıl, Toronto’daki en iyi araştırmacıları tutmak, dünyanın diğer bölgelerinden yetenekleri çekmek ve hükümetten ve endüstriden 130 milyon dolar toplayan Vektör Yapay Zeka Enstitüsü’nü kurmak için yerel girişimcilere ve araştırmacılara katıldı. diğer şirketleri şehirde laboratuvar açmaya zorlayın.

Bölge zaten büyüyen bir teknoloji merkeziydi. Kanada’nın finans merkezi olan Toronto, büyük bankalara ev sahipliği yapıyordu. Microsoft yıllardır banliyölerde ofisler işletiyordu. Intel ve AMD gibi bilgisayar çipi şirketleri de vardı. Google, Waterloo Üniversitesi yakınlarında bir mühendislik ofisi işletiyordu.

Dr. Hinton’ın Google laboratuvarını duyurmasından bir ay sonra, Uber, Toronto Üniversitesi’nden başka bir profesörün demirlediği kendi kendini süren bir araba laboratuvarı açtı: Amerikan otonom araç şirketlerinden bir kim tarafından kurmuş olan Raquel Urtasun, ama o Toronto’da kalmakta ısrar etti.
“Benim için net olan tek şey, hiçbir yere gitmek istemediğimdi. Yetenek burada,” dedi İspanya’da doğup 2014 yılında Kanada’ya göç eden Dr. Urtasun.Uber kendi kendine sürüş Toronto Üniversitesi profesörü Raquel Urtasun tarafından demirlenen araba laboratuvarı. Kredi… The New York Times için Brendan Ko2019’da Google’ın Toronto laboratuvarında çalışan iki Kanadalı araştırmacı Aidan Gomez ve Nick Frosst, başka bir girişimci Ivan Zhang ile birlikte kendi yapay zeka şirketlerini kurdu. Cohere adı verilen şirket, makinelerin insanların doğal yazma ve konuşma biçimini – en umut verici AI türü – anlamasına yardımcı olan teknolojide uzmanlaşmıştır ve Google artık bir ortaktır.

Bir yıl sonra, Uber’in temel araç çağırma işi pandemi sırasında düştüğünden, şirket kendi kendini süren araba çabalarını bir kenara bıraktı. Ve Dr. Urtasun Waabi adında bir start-up kurdu.

Waabi, Uber laboratuvarında çalışan araştırmacıların çoğunu elinde tuttu ve Dr. Urtasun baş yönetici oldu. Üniversitenin hemen batısındaki bir binanın en üst katında aynı ofisi kullanıyor. Kısmen Uber tarafından finanse edilmektedir. Ama Kanadalı bir şirket.

Pandemi, göçmenlik politikası ve diğer güçler tarafından yönlendirilen diğer birçok dev, Google ve Uber’i Toronto’ya kadar takip etti veya şehir içinde ve çevresinde mevcut operasyonlarını hızla genişletti. Radical Ventures firmasının hem Cohere hem de Waabi’ye yatırım yaptığı Jordan Jacobs gibi yerel risk sermayedarları, bunun çok daha büyük bir start-up ekosisteminin büyümesini besleyeceğine inanıyor.Ivan Zhang, solda ve Cohere girişiminin iki kurucusu Nick Frosst, Toronto’daki ofislerinde. Kredi… The New York Times için Brendan Ko

Cohere’nin bir diğer kurucusu Aidan Gomez. Kredi… John Cairns
Diğerleri hala emin değil. Büyük Amerikan şirketleri, kısmen, yeteneğin maliyeti daha düşük olduğu için Toronto’ya geldi. Hired işe alım web sitesine göre, Toronto’daki ortalama yıllık teknik maaş 2020’de 117.000 Kanada doları (ABD doları olarak yalnızca yaklaşık 90.000 ABD doları), Silikon Vadisi’nde ise 165.000 ABD dolarıydı. Ancak birçok yerel start-up şimdi talebin aniden arttığını, maaşların da arttığını ve ihtiyaç duydukları yeteneği işe almanın çok daha zor hale geldiğini söylüyor.

2016’da Toronto’da kurulmasına yardım ettiği biyomedikal yapay zeka şirketi BenchSci’nin İsrail doğumlu CEO’su Liran Belenzon, “Böyle bir durum her zaman biri için iyi ve başka biri için kötüdür” dedi.

Yeni Toronto şirketlerine yatırım, Silikon Vadisi ile karşılaştırıldığında hala çok küçük. Tracxn araştırma firmasına göre, 2021 ve 2022’de yatırımcılar Silikon Vadisi teknoloji girişimlerine 132 milyar dolar pompaladı. Toronto’da bu rakam 5,4 milyar dolardı. Yine de Cohere’e yatırım yapan Bay Area girişim kapitalisti Bay Volpi, bir teknoloji merkezini yönlendiren şeyin nihayetinde teknoloji yeteneği olduğunu söylüyor.

“Para yeteneği takip edecek” dedi.
 
Üst