Traktör protestosu, çiftçiler hâlâ kavga ediyor: emsaller

Tepekoylu19

Global Mod
Global Mod
Traktör protestosu İtalya'da giderek daha popüler hale geliyor, ancak İtalyan çiftçiler bu tür gösterilere yabancı değil. Bu kez seferberlik, başta Fransa ve Almanya olmak üzere diğer Avrupa ülkelerinde yaşanan uzun huzursuzluk dalgasında tetiklendi, ancak 'bizim' çiftçilerimiz geçmişte seslerini duyurma konusunda öne çıktı.

'Forconi'den Cobas del latte'ye, öncekilerEn ünlü protesto 'Pitchforks' hareketiydi 2011 ile 2012 yılları arasında gerçekleşen olay, yakıt ikmalini engelleyerek İtalya'yı felç eden nakliyecilerin de katılımı sayesinde medyada geniş yer buldu. Bir sloganda belirtildiği gibi “halkların ve paranın egemenliğini geri alma” dürtüsüyle Avrupa modelinden (o zaman bile) bıkmış çiftçileri, çobanları ve yetiştiricileri içeriyordu. Sicilya ve Sardunya'dan başlayan ajitasyon, bugün hâlâ İhanete Uğrayan Çiftçiler Komitesi'nin (Cra) 'halk liderleri' arasında yer alan ve şu anda birçok kişinin kendisine yöneldiği Danilo Calvani'nin önderliğinde pek çok kargaşaya ve sıkıntıya neden oldu. 'Forconi'ninki gibi aşırı şiddetli bir protestoya katılmak istemeyerek mesafeli davrandılar.


Yıllar öncesini nasıl unutabiliriz? süt kotalarına ilişkin cezalara itiraz eden süt Cobas yolların, otoyolların, demiryollarının kapatılması gibi sansasyonel eylemlerle mi? Bunlar, AB'nin dayattığı süt üretimi tavanını aşan ve bir noktada kendilerini Avrupa mevzuatı tarafından şirketlerine diz çöktürecek ağır para cezaları ödemek zorunda kalan İtalyan mandıra çiftçileriydi. Olay, 1996 yılında Romano Prodi başkanlığındaki İtalyan hükümetinin, Avrupa Adalet Divanı'nın İtalya'nın 1995'teki kampanyalardan başlayarak cezaları 'yanıltıcı' yetiştiricilere ödemesi yönündeki kararını uygulamaya karar vermesiyle zirveye ulaştı. -96. Hatta o durumda bile il bazında, dün olduğu gibi bugün de muhaliflerini dile getiren kendiliğinden yetiştirici komiteleri oluştu. Ve gerçek bir haykırış patlak verdi. Ancak yine de sütün 'sıcak' cephesinde bu kez koyunlar, Şubat 2019'da süt fiyatlarındaki çöküş nedeniyle Sardunyalı çobanların başlattığı hareketli bir protesto yaşadı. Bu vesileyle çobanlar bir protesto işareti olarak tankerlerin tamamını Sardunya'nın sokaklarına ve meydanlarına döktüler. Ve yine Şubat 1919'da, Xylella vebasına ve donun neden olduğu hasara ışık tutmak için Puglia'dan geniş bir temsilciyle zeytin yetiştiricilerini savunmak için başka bir hareket olan Turuncu Yelekler Roma'ya geldi.

Avrupa 'ortak' temeli


Bu hafta Brüksel'de başlıca tarım örgütlerinin pankartları altında sokaklara dökülen Avrupa'daki çiftçilerin protestolarının bugün ortak bir temeli var. Ana talepler arasında, AB'nin 2024 ile sınırlı bir istisna ile gözden geçirdiği bir kural olan CAP tarafından dayatılan, çevresel nedenlerden dolayı işlenmemiş arazilerin %4'ünün muhafaza edilmesi yükümlülüğünün durdurulması yer alıyor.

Genel olarak, Yeşil Anlaşmayla bağlantılı bazı kısıtlamalara itiraz ediliyor, daha sonra buğday gibi belirli gıda hammaddelerinin Mercosur anlaşması temelinde (Arjantin, Brezilya, Paraguay ve Uruguay) Ukrayna'dan ithal edilmesi Avrupalı çiftçilere dezavantaj yaratabiliyor. kota, görev ve kısıtlamaların bulunmaması. Dahası, spontane İtalyan hareketleri, küçük çiftçilerin ihtiyaçlarından uzak olduğunu söyledikleri Coldiretti, Confagricoltura, Cia gibi daha temsili tarım örgütlerinden uzaklaşma eğiliminde. İtalya'da traktör hareketi, her şeyden önce, son bütçe yasasında kaldırılan tarım ve arazi gelirleri için Irpef muafiyetinin yeniden getirilmesini ve Fransız 'kuzenlerinin' protestolarının temelinde bu verginin iptali varsa talep ediyor. İtalya'da tarımsal dizelin faydaları direniyor ancak bunların kesilebileceğine dair korkular var.
 
Üst