Ukrayna-Rusya 2 yıllık savaşın rakamları: 10 binin üzerinde sivil öldü

Tepekoylu19

Global Mod
Global Mod
Rusya'nın işgalinin başlamasından neredeyse iki yıl sonra, yani 24 Şubat 2022'de Ukrayna, öldürülen 10.300'den fazla sivilin yasını tutuyorBirleşmiş Milletler'in derlediği verilere göre. Dünya Bankası'nın Ukrayna hükümeti, Avrupa Komisyonu ve BM ile birlikte gerçekleştirdiği ve uzun süren bir yeniden yapılanma çalışmasıyla gerçekleştirilen Hızlı Hasar ve İhtiyaç Analizi'nde, savaşın başlangıcından geçen yılın sonuna kadar olan dönemdeki hasarın 486 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor. üçüncüsünde on yıl

Yaklaşık 6,5 milyon kişi ülkeyi terk etmiş (6 milyonu Avrupa ülkelerinde, 500 bini Kanada ve ABD'de) ve 3,5 milyonu ülke içinde yerinden edilmiş durumda. 16 gazeteci öldürüldü ama Ukrayna Gazeteciler Birliği'nin haberine göre cephede ölen gazetecileri de hesaba katarsak 80 gazeteci var. 5.400 eğitim ve kültür kurumu ile sağlık tesisi yıkıldı.


Yalnızca çatışmaların ilk ayında Rus saldırıları 4.200'den fazla sivilin ölümüyle sonuçlandı. Vladimir Putin'in özel askeri operasyon olarak adlandırmaya devam ettiği operasyonun başlamasından altı ay sonra ölümcüllük azalsa da, her ay yüzden fazla sivil ölmeye devam ediyor.


Orada Kurbanların çoğu füze saldırılarında öldüAncak Rusların terk ettiği mayının patlaması sonucu da çok sayıda ölüm yaşanıyor. Ukrayna şu anda mayın yoğunluğunun en fazla olduğu ülke konumundadır ve bu nedenle Kiev'in müttefik ve ortak ülkeleri tarafından sağlanan askeri yardımlar arasında mayın temizlemeye yönelik tahsislerin önemli bir kısmı bulunmaktadır.

İlk başta, Rus kuvvetleri birden fazla savaş cephesi açtı, ancak Rus hava kuvvetleri tüm Ukrayna topraklarını zorlamaya devam ederken artık çatışmalar yalnızca doğuda.

Ukrayna'daki konutların yüzde 10'u kısmen hasar gördü veya yıkıldı, yani (veriler Uluslararası Göç Örgütü'nden alınmıştır) neredeyse 1,4 milyon ev hasar gördü ve bunların üçte birinin onarılamaz olduğu değerlendiriliyor.

Ukraynalı mültecilerin Avrupa'daki başlıca varış noktaları arasında Rusya'nın yanı sıra 1,4 milyon mülteciyi ağırlayan Almanya, 956.000 mülteciyle Polonya, 250.000 mülteciyle Büyük Britanya ve 192.000'den fazla kişiye sığınma sağlayan İspanya yer alıyor.

Birleşmiş Milletler İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA), 2024 yılında yaklaşık 8,5 milyon insanın yardıma muhtaç olacağını ve bunun için 3,1 milyar dolara ihtiyaç duyulacağının altını çizdi. Şu ana kadar sadece yüzde on tahsis edildi.

O yıl ABD, 1 milyar dolardan fazla parayla, yani toplam miktarın yaklaşık yüzde 37,5'iyle fonun Ukrayna'ya en büyük bağışçısı oldu. Avrupa Birliği 328 milyonu, yani toplamın yaklaşık yüzde 12,1'ini finanse etti. Okullar, kültür merkezleri veya sağlık kurumları gibi sivil alanların en çok etkilendiği bölgeler arasında Donetsk yer alırken, onu Kharkiv ve ardından Odessa takip ediyor.


Ayrıca okuyun
 
Üst